Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Automatyka dla przemysłu

Zamów motoreduktor.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe składające się z przekładni i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktory – ograniczają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają efektywniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w wielu zastosowaniach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Oczywiście sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, wobec tego zawsze powstaje pewna dysproporcja między mocą wyjściową i wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Niezaprzeczalną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które można bez problemu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, średnich bądź niewielkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Światowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych kombinacji

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych rodzajów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową).

Nie ma na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, produkcja żywności lub przemysł, dzięki motoreduktorom działają przeróżne automaty, jak linie produkcyjne, schody ruchome, wyciągi górskie i aeratory. Ogromne zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że ilość realnych zestawów, jakie dzisiaj mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]