szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Branża budowlana

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Przeważnie stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one potrzebne do tego, aby należycie je ukształtować i powstrzymać rozlewanie się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie prześwitów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najdłużej znanym typem szalunków jest struktura utworzona z desek drewnianych czy też mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia zatem użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję łączą belki, narożniki, głowice ze stali lub aluminium i łączniki.

Wynajem szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt i brygad, które zazwyczaj świadczą inne usługi. Kupno wszystkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłoby całkowicie nierentowne . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasze dane teleadresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]