Jak robi się topaz mistyczny?

Kosztowności

Znajdź mystic topaz.

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze zalety topazu mistycznego, od lat cieszącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka możnaby błędnie stwierdzić, iż to inny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi dużej temperatury oraz powlekany cienką warstwą metalu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Barwy, jakie przybiera topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z jakim jest połączony. Najczęściej spotykany jest karmazynowy topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom sprawia natomiast, iż topaz ma purpurowy odcień, niebieski z kolei jest efektem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Najlepsze efekty przynosi wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Brazylii czy Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak przed momentem napisaliśmy, niepowtarzalne właściwości topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często używają go więc do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do wieczorowych strojów – doskonale wygląda także w pracy. Istotna okazuje się również mnogość barw, dzięki której prościej możemy dobrać biżuterię do danego stroju.