Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Kosztowności Robienie zakupów

Sprawdź, gdzie zamówić obrączki Kraków, wejdź na http://tinyurl.com/yy284jlu.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a symbolem ich uczucia, oddania i lojalności są obrączki.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później, o czym jednak niewielu pamięta. I choć wcześniej bywały przypadki, że wkładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak np. na Słowenii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji, nakłada się je na lewą rękę, którędy podług niegdysiejszych przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek razem, aczkolwiek obyczaj mówi, że przyszła żona nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki ślubne – wygraweruj datę ślubu, cytat albo imię małżonka

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej stonowaną stylistyką. Przez wiele stuleci sporządzano je z najrozmaitszych surowców, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy mosiądz), które uosabiały moc miłości. Obecnie do ich sporządzenia stosuje się z reguły platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, inkrustuje się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najczęściej kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w swojej ofercie grawerunek. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu lub istotny dla małżonków cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]