Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Robienie zakupów Rozrywka i hobby

Jeśli chcesz zamówić książki młodzieżowe, skieruj się tu.

Młodzież wychowywana w XXI w. ma coraz mniejszą styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybiera najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w telefonie, w telewizorze bądź na komputerze, a po książkę zwykle sięga wówczas, kiedy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez przymus analizy starych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla rozrywki staje się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa – historie dla młodszego pokolenia odbiorców

Młodzież nie powinna być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest co niemiara literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy omawiają problemy i snują historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców. Ten typ literatury otrzymał nawet własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży sięgają do licznych gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, groza i fantasy. Ale cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń nastolatków. Historie te mówią więc o nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszych miłościach, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami oraz odnajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala nastolatkom poczuć, że inni też doświadczają tożsamych życiowych zawirowań przez tych kilka intensywnych lat dojrzewania.

Czy warto namawiać młodzież do czytania literatury młodzieżowej?

Rekomendujemy podsuwać młodzieży interesującą ją literaturę, bo podsycenie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z czasem przynosi mnóstwo korzyści. Dziecko, które jest oczytany posługuje się szerszym słownictwem i dobrze daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co niezaprzeczalnie upraszcza zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o dylematach innych ludzi w podobnym wieku to również metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze zrozumienie siebie i osobistych pragnień. Co kluczowe, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni szydzić zainteresowań dziecka. Jeżeli więc nastolatek częściej sięga po książki o kosmitach czy zombie nie mówcie, że to bezsensowne i pozwólcie mu czerpać z nich przyjemność!

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa