Nie ma dużej ilości dyscyplin sportowych, które można praktykować bez wymogu wykorzystania różnych akcesoriów. Nawet w niektórych dyscyplinach indywidualnych, jak te ze sfery lekkoatletyki i gimnastyki, należy wyposażyć się w kulę lub tyczkę. Aczkolwiek najlepiej rozpoznawalnym na całym świecie sprzętem sportowym, przewijającym się w najrozmaitszych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W tym wpisie przybliżamy cechy trzech piłek sportowych stosowanych w grach modnych wśród Polaków.
Piłki do piłki nożnej, ręcznej i siatkówki – charakterystyka
1. Piłka do piłki nożnej to zapewne sprzęt, który spotkać można w pokoju każdego chłopca, a ostatnio i niejednej dziewczyny, bo o przyszłości związanej z tym sportem coraz częściej marzą też kobiety. Piłka do “nogi” waży zazwyczaj pomiędzy 410 g a 450 g, a jej obwód musi oscylować w granicy 0,68-0,70 m. Kiedyś takie piłki produkowano ze skóry naturalnej, dziś używana do tego jest w głównej mierze eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze kilkadziesiąt lat temu określano “biedronką” z racji specyficznych czarnych łat, które musiały być wyraziste w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” wytwarzane są w tysiącach fantazyjnych wzorów i kolorów, a większość prestiżowych imprez futbolowych ma własny unikatowy projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest ociupinę mniejsza niż ta do piłki nożnej, gdyż jej obwód ma 65-67 cm. Jest od niej jednakże znacznie lżejsza – jej ciężar to ledwie 260-280 g. W środku znajduje się lateksowy pęcherz, a pomiędzy nim a powierzchnią ze skóry (także w większości wypadków wykonaną ze skóry syntetycznej) mieści się wyściółka z bawełny lub nylonu. Piłki do siatkówki produkuje się w wariancie do siatkówki plażowej i halowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z omawianych tu piłek, lecz co kluczowe jej wymiary oraz ciężar zmieniają się zależnie od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inny obwód mają tym samym piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszych rozmiarach dedykowany jest dla najmłodszych dzieci. Wobec tego ciężar piłek dla szczypiornistów to od 260 do nawet 475 gramów, a ich obwód – 46 do nawet 60 cm. Dętka tych piłek musi być niezwykle mocna, stąd przeważnie produkowana jest z lateksu. Zewnętrzna warstwa z kolei winna zapewniać odpowiednią przyczepność do dłoni.
Czy jesteśmy profesjonalnymi graczami, czy też uprawiamy sport jedynie amatorsko, warto wykorzystywać akcesoria wysokiej jakości. Zagwarantuje to nie tylko wyższy komfort w czasie samej rozgrywki – lepsza piłka z pewnością posłuży też znacznie dłużej.
Nasze dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce
Mob.: +48 798-558-877
E-mail:
[email protected]