Rodzaje materiałów do druku 3D

Robienie zakupów Technologie

Chcesz zamówić filament do drukarki 3D? Sprawdź cadxpert.pl.

Firma CadXpert oferuje duży wybór materiałów do druku 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały do druku 3D można podzielić na 4 typy:
– SLS – spiekany selektywnie poliamid w proszku,
– SLA – żywice fotopolimerowe o rozmaitych właściwościach, utwardzane z użyciem,
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, utwardzane przy pomocy światła UV,
– FDM – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wydzielamy tu dwie podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z ekonomicznych termoplastów oraz FDM dla przemysłu używane do profesjonalnej produkcji z funkcjonalnych termoplastów.

Filament – powszechnie dostępny oraz nietoksyczny materiał do druku 3D

Filament to tworzywo wykorzystywane w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. Ta technologia druku oraz tworzywo są stosowane do seryjnej produkcji, a także do błyskawicznego prototypowania z prostych w obróbce termoplastów i testowania funkcjonalnego. Które filamenty są zwykle używane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po łatwe w obróbce poliaktydy czyli PLA, materiały inżynieryjne (m.in. te odporne na pękanie) czy też posiadające specyficzne własności (przykładowo ognioodporność). Technologia druku FDM dorównuje wydrukom pozyskanym za pomocą innych rozpowszechnionych metod, czyli wtrysku czy termoformowania. Nadrzędne atuty filamentów to wysoka dostępność, przystępna cena idąca w parze z dobrą jakością druku, a także proekologiczny sposób ich wytwarzania (czysty i jednocześnie nietoksyczny, zatem wykonane z jego pomocą prototypy mogą być stosowane m.in. w biurach).
W technologii FDM CadXpert oferuje materiały:
– inżynieryjne,
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery.

Pozostałe materiały do drukarek 3D – o żywicach fotopolimerowych

Pomijając filamenty, w asortymencie CadXpert znajdziemy także inne materiały do drukarek 3D. Te przeznaczone do technologii Polyjet to między innymi:
– wysokotemperaturowe,
– gumopodobne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uznawana za kompleksową a przy tym najbardziej precyzyjną technologię drukowania w 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie za pośrednictwem światła UV. Dzięki swoim właściwościom korzysta się z nich m.in. do tworzenia prototypów anatomicznych, inżynieryjnych, koncepcyjnych oraz imitujących produkt końcowy. Z tych żywic wykonywane są także pojemniki, opakowania i inne produkty codziennego użytku.
Z kolei w stereolitografii (inaczej technologii SLA) są to m.in. materiały:
– standardowe,
– odlewnicze,
– inżynieryjne,
– dentystyczne.
Jakie zastosowanie ma płynna żywica fotopolimerowa, którą utwardza się laserem? Niezwykle szerokie. Przede wszystkim używamy jej w medycynie oraz przemyśle do wydruku 3D prototypów i modeli koncepcyjnych, a także rozmaitych przedmiotów, w których chcemy uzyskać efekt gładkiej powłoki.

Nasze dane teleadresowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]