Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Robienie zakupów Rozrywka i hobby

Jeśli szukasz książek thrillerów, koniecznie sprawdź https://tinyurl.com/24snj7kp.

Nie da się ukryć, że spora grupa ludzi jest zaintrygowana przerażającymi historiami. Niektórzy wolą historie z pogranicza gore, pozostali chcą zanurzać się w głębokie kąciki zagmatwanych procesów myślowych psychopatycznych morderców oraz bestialskich zbirów. W zalewie podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są tysiące produkcji prezentujących odbiorcom zmyślone oraz prawdziwe historie, nadal jedną z najlepszych metod styczności z nimi pozostają książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki oraz thrillery – dlaczego się bać?

Fanatyk kryminałów i thrillerów w okamgnieniu powie, iż idzie o silny zastrzyk adrenaliny. Czytając albo oglądając horrory pragniemy przez kilka godzin pozwolić ponieść się zniewalającemu odczuciu strachu, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to z reguły niestabilnością finansową, pracą czy problemami zdrowotnymi. Jeśli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w sytuacjach, w których ciało wyzwala w ogromnych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w okolicznościach wymagających szybkich reakcji. To dlatego bajki Andersena oraz braci Grimm mają nierzadko tak straszny i makabryczny wydźwięk – w ten sposób opowieści te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, informując je jednocześnie, iż to co dobre nie zawsze wygrywa.

Serialowe adaptacje książek kryminalnych nie są tak dobre jak oryginał

XXI w. to okres błyskawicznej kultury. Odbiorcy, gdy wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują serialu limitowanego czy też filmu na wieczór, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż parę godzin. Sympatycy horrorów i kryminałów są właściwie rozpieszczani wyborem produkcji tego rodzaju, które dostępne są na różnych platformach VOD. Co warte uwydatnienia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, ale nie są tak solidne jak pierwowzór i ich oglądanie nie przynosi takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności powieść horror czy kryminalną, konsumuje się w inny sposób niż film fabularny – dłużej, a więc z większą atencją. W książce każda dygresja, dialog czy bohater (a nawet postać z drugiego planu) buduje klimat snutej historii. Strach wyzwalany jest u czytelnika zazwyczaj powoli, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę zaprezentowanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeżeli wobec tego lubisz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się nastraszyć thrillerom, horrorom oraz kryminałom.

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa