Co to jest malarstwo cyfrowe i jak się go nauczyć?

Szkolnictwo

Więcej o digital painting Photoshop.

Sztuki wizualne nie pozostają w tyle i od końca XX wieku próbują dotrzymać kroku rozwojowi cyfrowemu. Predyspozycja do malarstwa tradycyjnymi metodami teraz nie jest już jedynym warunkiem, żeby znaleźć pracę w branży filmowej bądź gamingowej, gdyż te sektory rozrywki na etapie kreowania postaci czy świata przedstawionego wykorzystują głównie zaawansowane oprogramowanie. Wiedząc o tych realiach mnóstwo młodych osób rozpoczynając swoją przygodę z rysunkiem od razu sięga po najpopularniejsze programy, stosowane na co dzień w malarstwie cyfrowym.

Popularne narzędzia do digital paintingu

Istnieje wiele programów wykorzystanych do tzw. digital paintingu, czyli malarstwa komputerowego. Jednym z najstarszych z nich jest Photoshop, który pomimo że powstał jako software do retuszu zdjęć, szybko stał się głównym narzędzie game developerów oraz ilustratorów. Za sprawą powodzenia Photoshopa pojawiły się inne analogiczne programy, jak m.in. GIMP, Affinity Photo czy Clip Paint Studio, w których dzięki wykorzystaniu najrozmaitszych cyfrowych pędzli można tworzyć dzieła wyglądające jak obrazy wykonane temperą, farbami akrylowymi bądź akwarelami. Malarstwo cyfrowe zapewnia twórcom większą wolność – artysta ma możliwość korygowania nietrafionych ruchów pędzla, a także ponosi mniejsze koszty. Cyfrowe farby wszak się nigdy nie wyczerpują!

Malarstwo komputerowe – lekcje pod okiem instruktora

Na ogół uczenie się malarstwa cyfrowego przebiega w analogiczny sposób jak poznawanie tradycyjnych technik plastycznych. Oczywiście pierwsze kroki warto postawić samemu, jednak by rozwinąć jak najlepiej swoje umiejętności, a przy tym poznać ważne techniki używania pędzli oraz zaawansowane opcje oprogramowania, rekomendujemy zapisać się na kurs opracowany przez biegłego instruktora. Jeżeli w okolicy twojego zamieszkania nie działa szkoła rysunku, która prowadzi zajęcia z digital paintingu, możesz wykupić dostęp do przeróżnych kursów Photoshopa online. Spektrum zagadnień jakie wyjaśniają takie szkolenia jest ogromne i uczą one znacznie więcej niż jedynie podstaw działania oprogramowania. Kluczowe jest natomiast, by decydując się na kurs digital paintingu online znaleźć taki, który pozwala użytkownikowi na konsultacje z twórcą szkolenia.

Nasze dane teleadresowe:
Digitalownia Studio Grafiki 2D i 3D
Workshop Kraków Sp. z o.o.
ul. Westerplatte 3/3
31-033 Kraków

Mob.: +48 797-274-186
E-mail: [email protected]