Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Usługi finansowe

Pełna oferta wymiany funtów.

Funt szterling, potocznie znany także jako „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych istniejących walut. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii pozostało poza strefą euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Funt szterling a Brexit

Na skutek Brexitu, który był przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta względem dolara i euro wyraźnie spadła. Było to powiązane między innymi z ogłoszeniem przez liczne podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co groziło zmniejszeniem się ilości miejsc pracy, a w konsekwencji także spadkiem wpływów do PKB. Odrabianie wyraźnego spadku wartości funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy dość dużych wahaniach wartości waluty. Kolejną przeszkodą w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana długotrwałym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Należy jednakże zaznaczyć, że funt brytyjski to bardzo mocna waluta, obecna na Starym Kontynencie już od dziewięciuset lat, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po znacznych spadkach wywołanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. oraz poważnym ataku spekulantów walutowych określanym mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Czy Polaków nadal interesuje aktualny kurs funta?

Funt szterling pozostaje dla Polaków ważną walutą, w której nadal często lokują swoje pieniądze. Dzieje się tak w głównej mierze z tej przyczyny, iż mimo Brexitu, dziesiątki tysięcy naszych rodaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie przewiduje powrotu do ojczyzny i w dalszym ciągu utrzymuje finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualnym kursem funta szterlinga interesuje się tym samym ogromna grupa osób. Poszukują one przede wszystkim rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nieraz także statystyk historycznych wybiegających do kilku lat wstecz. Takie analizy można znaleźć np. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do najświeższych danych pomaga również sprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.