Krajowy System e-Faktur – większe bezpieczeństwo rozliczeń

Nasze porady Usługi finansowe

Potrzebujesz więcej informacji o fakturach ustrukturyzowanych? Wejdź na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właściciele firm na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – jednakowa struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML zasadniczo mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, z kolei dla przystosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur ten dokument jest doskonale klarowny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolity format bez względu na to jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane jednakowo. Jest to ważna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd często mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana zupełnie eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać faktury ustrukturyzowane wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT, nie są zobowiązani przesyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że nie zgubią faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, dochodowego i od towarów i usług. Watro wspomnieć, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednakże musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]