System bankowy SWIFT – co to?

Usługi finansowe

Jeśli interesujesz się systemem bankowym SWIFT, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

Pomimo, że właściwie regularnie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest głównym atutem systemu SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny działający aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce korzysta się też z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na całym świecie działają także rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze danego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi otrzymać niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, działających w Naszym kraju.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]