Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Usługi

Skieruj się tutaj i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat parę słów. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Zasady badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiej reakcji, postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]