Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Zdrowie

Tu odnajdziesz szczegółowe wiadomości o biopsji prostaty.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem i formą kasztan. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Pomaga to zidentyfikować zapalenie czy też przerost tego gruczołu, jak również stosunkowo wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Powinno się zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Kłopoty z erekcją i oddawaniem moczu – niepokojące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. problemy z erekcją i wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Aby natomiast mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Czy biopsja fuzyjna prostaty jest bezbolesna?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który najczęściej trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona właściwie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]