Kwas hialuronowy a medycyna estetyczna

Kosmetyki Zdrowie

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest polisacharydem, który znajduje się w różnych tkankach organizmów żywych, np. w ciałku szklistym gałki oka. Aczkolwiek najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje również zdolnością wiązania sporych ilości wody, i to właśnie m.in. dzięki niemu skóra jest sprężysta. Wraz z postępującym wiekiem stężenie kwasu hialuronowego stopniowo się zmniejsza, przez co skóra staje się wiotka. W ten sposób tworzą się zmarszczki, będące naturalnym następstwem nieuchronnego procesu starzenia się.

Kwas hialuronowy i jego powszechne zastosowanie w medycynie

Choć ostrzykiwanie kwasem hialuronowym kojarzy się przeważnie z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w zdecydowanie większym zakresie. Używa się go między innymi w reumatologii do leczenia przeróżnego rodzaju zwyrodnieniowych chorób stawów oraz w proktologii do leczenia chorób odbytu. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie podbródka, brody oraz okolic ust, redukcję cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy stosuje się też na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) oraz na dłonie.

Najczęstsze przeciwwskazania do wykonania ostrzykiwania kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, toteż ewentualne podrażnienia czy reakcje alergiczne po zabiegu pojawiają się okazjonalnie, lecz nie należy ich lekceważyć. Przed dopuszczeniem do zabiegu specjalista odbywa z pacjentem wywiad, w toku którego stwierdza, czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak np. ciąża, trwające choroby nowotworowe, infekcje skóry lub trądzik, jak również ewentualna nadwrażliwość na ten polisacharyd.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym realizuje się z wykorzystaniem miękkiej kaniuli, która za sprawą obłej końcówce nie przecina tkanek jak zwyczajna igła. Zależnie od wielkości obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 30 do 90 minut. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może być widoczny obrzęk, który utrzymuje się 2-3 dni. Trzeba zaakcentować, że efekty, jakie są widoczne po zastrzykach kwasem hialuronowym nie są na stałe, ponieważ ten związek jest naturalnie metabolizowany przez organizm.