Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Zdrowie

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje o urologii w Krakowie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje zakłopotanie. Schorzenia, które bada urologia, uważane są jako niesłychanie krępujące, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące oznaki choroby, nierzadko wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Zobacz, kiedy trzeba umówić się do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt metabolizmu białek, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele przeróżnych symptomów, które nagminnie są lekceważone przez chorych w nadziei, iż same miną. Na które wobec tego symptomy należy zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako przesłankę do bezzwłocznego umówienia się na badanie urologiczne? Będą to głównie wszelkie zmiany związane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie czy obecność w nim ropy albo krwi, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy bywają również mniej wyraziste, przykładowo ból pleców bądź podbrzusza, opuchnięcie stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego panowie winni umówić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w nasieniu) czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada przy okazji odnotować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do gabinetu urologa celem wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), otrzymania porady dotyczącej wazektomii, a także leczenia stulejki, wodniaka jądra lub torbieli nerek. Lekarze urolodzy na co dzień wykonują też wiele skomplikowanych zabiegów, jak np. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]