Stomatologia mikroskopowa – precyzja w leczeniu kanałowym

Zdrowie

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, stosując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż leczenie okaże się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, dzięki którym lekarz może dostać się do najgłębiej położonych tkanek zęba. Dobrze jednak wiedzieć, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Oprócz narzędzi manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu w zasięgu wzroku stomatologa, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym lekarze stosują też odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu oraz poprawienie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 roku życia. Inni nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono potrzebne, warto wybrać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci mówią w internecie.